Život dnešních mladých lidí stejně jako před několika generacemi, se neobejde bez financí. Většina mladých kolem 20 let ještě studuje. Dostávají kapesné od svých rodičů, ti pilnější si sami přivydělávají formou různých brigád při škole. Mnohým ale chybí to hlavní, umět si udělat správný rozpočet, odložit si něco na později, utrácet za smysluplné věci a vážit si peněz.
Jaké chyby dělají dnešní mladí?
– nedokážou si plánovat své měsíční výdaje stejnoměrně, po výplatě rozhazují a před výplatou zoufale šetří
– nemají zvyk zapisovat si své výdaje, aby příští měsíc mohli zhodnotit, za co mohli ušetřit a co byly nezbytné výdaje
– analýza výdajůby měla být samozřejmostí
-nemít žádnou finanční rezervu. I z mála je možné si odložit pravidelně tak, abychom měli nějakou finanční částku pro nenadálé výdaje typu oprava PC, oprava elektrospotřebiče, nemoc atd.
-spoléhají se na stálou podporu rodiny, s čímž by měli v tomto věku už pomalu přestávat. Je třeba, aby se pomalu postavili na vlastní nohy a rodina pomalu ustoupila coby dotační banka do pozadí.
-nemají chuť zvýšit si svůj rozpočet vlastním výdělkem, což mnohé rodiny podporují tím, že své dospělé děti stále plně dotují bez jakékoliv hranice.
Je proto především na rodině, aby od malička své ratolesti vedla k zodpovědnosti k financím. Malé děti mohou dostávat malý finanční obnos na týden, kdy se mohou samy rozhodnout, za co jej utratí, zda si ho ušetří například na dárky k vánocům pro své blízké nebo si přilepší na sladkostech nebo jej utratí s kamarády.
Rodiče by pak neměli do toho zasahovat, nanejvýš pouze zhodnotit jednání dítěte. Co je ale důležité, i když dítě nerozumně utratí své kapesné, nedávat žádné další. Dítě si musí uvědomit, že když své utratí, jiné nebude. Pokud rodiče postupují tímto způsobem, mají takřka jistotu, že dávají dobrý základ pro pozdější finanční gramotnost svého potomka.