Klíčení semínek se za posledních deset let opět zařadilo do kurzu. Tato procedura je známá již po staletí, klíčky jsou plné živin a umožňují lepší stravitelnost semen, ať už jde o obiloviny, luštěniny, nebo olejnaté plody hořčice, sezamu apod.
Jedněmi z nejoblíbenějších a nejvíce frekventovaných naklíčených plodů prodávaných v supermarketech jsou drobné odrůdy fazolí adzuki a mungo. Jsou nejen přínosem po zdravotní stránce svým značným obsahem výživových prvků, ale i vhodné pro osoby s nadváhou pro zdravé hubnutí. Naklíčené jsou lépe stravitelné a hodí se pro teplou i studenou kuchyni, jako základ zeleninových salátů. Obsahují velké množství železa, vitamínů skupiny B, vitamín E, vápník, hořčík, selen, měď a řadu dalších prvků.
Proces klíčení je snadný a zvládne jej každý
Fazolky adzuki jsou spolu s odrůdou mungo vhodné k procesu klíčení. Mějte však na paměti, že to neplatí pro velké fazole, protože jsou v syrovém stavu nestravitelné a mírně jedovaté. Samotná procedura fazole adzuki klíčení je velmi jednoduchá. Nejprve si připravíme přebrané zdravé plody, které můžeme v cedníku nejprve propláchnout vodou a zbavit je prachu a nečistot. Poté je umístíme do misek (nejlépe nakličovacích speciálních misek z akrylového zdravotně nezávadného plastu) tak, aby se vzájemně nepřekrývaly a tvořily souvislou vrstvu.
Do horní misky nalijeme zhruba půl litru vlažné vody a necháme ji protéct až do spodní nádobky. Přebytečnou vodu ze spodní nádoby vylijeme, můžeme ji použít na zalévání pokojových květin. Nádobky můžeme přikrýt horním víčkem a necháme semena pouze vlhká, přičemž je postavíme na denní světlo, kam nedopadají přímé sluneční paprsky.
Proces oplachování opakujeme dvakrát až třikrát za den, tím se zajistí dostatečná vlhkost a zároveň zabráníme tvorbě plísní. Optimální teplota ke klíčení je v rozsahu od 18 do 24 stupňů. První klíčky začnou vznikat po třech dnech, konzumovat se dají již od velikosti zhruba 1 cm, ale ideální je jejich délka kolem 5 cm.