Trend jménem šicí stroj

Maminky, babičky a jejich maminky, ty všechny jej doma měly a používaly jako samozřejmost. Zůstaly nám tak po nich na půdě staré Singery, těžké kufříkáče i socialistické spolehlivé mašiny. V dnešní době, kdy je možnost si koupit či objednat z e-shopů nepřeberné množství oblečení za pakatel, se šití opravdu nevyplatí. Cena látek i čas strávený nad výrobou je nepoměrně drahý. Avšak touha ušít si svůj originální kousek, či jen hledání koníčku, nás často zavede zpět k těmto strojům a my k nim usedáme po vzoru našich předků a za zpěvu jehly tvoříme.

špendlíky a nitě

Kde se vzaly?

 

Šicí stroje byly vynalezeny až v 19. století, a to díky potřebě mechanizace, která měla nahradit šití jehlou v ruce. Především kvůli masovým potřebám výroby uniforem pro armádu. Jeho cesta však nebyla jednoduchá. Trvalo mu téměř jedno století, několik jmen vynálezců i patentů, než získal dnešní podobu a v 20. století se tak stal součástí každé domácnosti. Domácí šicí stroje v Česku vyráběly firmy Lada, Minerva a Zeta. Ty si určitě budete pamatovat a možná je doma ještě jako pozůstalost máte.

  hedvábná látka

Zkuste to také

 

Ne každý si v dnešní době našel k šití cestu, protože to již prostě není třeba. A však stejně jako jiné ruční práce nás může ono tolik známe cvakání příjemně zrelaxovat.

 

Oprašte tedy klidně šicí stroje z půdy, opravdu na všech, které mají základní výbavu, se dá šít. Na internetu najdete spoustu firem, které Vám je vyčistí, seřídí a popřípadě seženou chybějící součásti.

 

Pokud není nikdo, kdo by Vás šít naučil, můžete využít spousty kurzů pro začátečníky, kde vám vysvětlí veškeré základy, poskytnou střihy a vy si tak během prvních dvou hodin odnášíte domů třeba povlak na polštář. Pak už je to jen o vaší fantazii, párání a trochu trpělivosti.

 

 

Co budete potřebovat

 

Pakliže si budete chtít pořídit fungl nový šicí stroj, jsou již dnes k sehnání namísto kovových plastové kufříkáče, které pořídíte v základní výbavě od 1 500 Kč, ty lepší však kolem 3 000 Kč a samozřejmě dál.

Všechny mají výbavu v podobě jehel, nití, špulek a páráčku. Vy tak dokoupíte jen stehovku (tenká nit, která se snadno trhá a slouží k dočasnému přichycení látek k sobě), křídu, špendlíky, metr, střihový papír. To vše jsou dvacetikorunové položky. Pak už záleží na vašich potřebách. V obchodech s látkami či galanteriích seženete kde co – textilní květy, nášivky, různé cedulky, stužky i polotovary.

 

Látky můžete koupit také přímo v obchodech či přes internet, pohybují se od 250 Kč za metr a dále. Je výhodnější dát přednost kvalitě před kvantitou, s látkou se pak lépe pracuje.

 

Dříve si střihy či postupy předávaly ženy mezi sebou, dnes je najdete v knihách či časopisu Burda style, který si také možná pamatujete z dětství, vychází již od roku 1950.

 

Je krásné tvořit. Nebojte se proto vyzkoušet si něco ušít. Inspirace je všude kolem vás.